מחפש רעיונות

800863_36546785-custom.jpgטוב, אז אחרי כל כך הרבה זמן בלימודים לתואר ראשון (אוניברסיטה פתוחה, מה לעשות…), הגיע הזמן לכתוב עבודה סמינריונית. מכיוון שחיכיתי כל-כך הרבה עם ההחלטה, אז לחלק מהקורסים שבהם יכולתי לכתוב עבודה אני כבר לא יכול להירשם לעבודה, ומה שנשאר מבין אלה שכן זה בנושא "מערכות מידע תחרותיות-אסטרטגיות".

אני אתן לכם רגע כדי לעכל את שם הקורס…

…אוקיי? יופי.

בגדול, הקורס עוסק בשימוש של מערכות מידע לטובת השגת יתרון תחרותי בעולם משתנה. ההגדרה הבסיסית של מערכת מידע תחרותית-אסטרטגית היא "כל מערכת מידע שנעשה בה שימוש אשר יוצר יתרון תחרותי-אסטרטגי לגוף אשר משתמש בה".

מה זה אומר? בגדול זה אומר שגם אם אני אקח עכשיו את וורדפרס (סתם לשם ההמחשה, למרות שעכשיו שאני חושב על זה, אולי אפשר למצוא משהו לחקור בהקשר הזה) ואצליח למצוא לה שימוש אשר מספק לי יתרון תחרותי על-פני המתחרים שלי, אזי בשבילי (ובשביל וורדפרס, שהרי הם לא יפספסו הזדמנות להראות כמה האפליקציה שלהם עדיפה) המערכת היא מערכת מידע תחרותית-אסטרטגית.

מבחינת העבודה, אני אמור לבחור נושא למחקר. משהו שניתן להגדיר שאלת מחקר לגביו ושניתן לבצע עליו מדידות. במילים אחרות, אני צריך למצוא נושא שניתן לחקור באופן אמפירי – בין אם באמצעות סקרים, ניסויים או התבססות על מידע של מדידות אמיתיות שבוצעו.

הבעיה היא שאני לא מצליח לחשוב על רעיונות. הרעיון היחיד שעלה לי בינתיים זה לגייס את חוכמת ההמונים (אפשר לחשוב כמה כבר קוראים את השטויות שלי…)
בהקשר של וורדפרס, אפשר אולי לחשוב על עבודה הבוחנת האם בלוג יכול להוות מערכת מידע תחרותית – אסטרטגית? נשמע כמו משהו בעל פוטנציאל… לא יודע… אולי…

בכל מקרה, יש לי עבודה פרה-סמינריונית שהגשתי במסגרת הקורס, שהוגשה בשנה שעברה ועוסקת בתחום המוזיקה המקוונת. לא סיימתי אותה עקב חוסר עניין. עדיין קיבלתי 80. אתם מוזמנים לעיין בה. מדובר בעשרה עמודים.

יש למישהו רעיון?

12 מחשבות על “מחפש רעיונות

 1. אני יודע לפחות על מערכת אחת של מידע פינאנסי שמשתמשת (כיום) בתור בסיס בWP.
  http://seekingalpha.com

  מכאן הם עוברים לרובי-און-ריילז, כי זה מה שהולך היום לפיתוח מהיר של אתרי ווב 2.0 (יענו אג'קסים וצעצועים). העובדה שהם לא מפתחים אותה מסקראצ' אלא עובדים עם מודולים מוכנים מאיצה להם את ה TTM.

 2. תצטרך להיות הרבה יותר מובן אם אתה מצפה מאיתנו לעזור , הבנתי שאתה מחפש נושא שאפשר לשאול עליו שאלה ולערוך מדידות אבל כל החלק הראשון מאד מעורפל.

 3. פינגבק: רוני יניב נקודה נט » ארכיון » באיחור לא אופנתי

 4. האם כדי להוות יתרון מערכת מידע צריכה להיות חדשה / חדשנית? האם בלוג לחנות המכולת השונתית הוא יתרון כלי עם יתרון אסטרטגי?

  כאשר קיבלנו את מחשב ה-Apple 2e הראשון שלנו, הייתה על עטיפת חוברת ההדרה צילום של מוסך רכב, כאשר על השולחם מחשב ה-Apple מריץ VisiCalc.

  20 שנה מאוחר יותר. במרבית העסקים הקטנים המחשב הוא מכונת כתיבה וקופה רושמת.

  הרעיון שלי: סקור עסקים של 10-50 עובדים. מה המערכות שהם עובדים אתם כעת ברמת התפעול (הנה"ח, ניכול מסמכים) ואיזה מידע (אם בכלל) הם מפיקים מהם ברמה העסקית, ומה היחס בין המידע הזה לתכנית העסקית והחזון שלהם.

 5. המערכת לא חייבת להיות חדשה או חדשנית. מה שהופך אותה לבעלת יתרון אסטרטגי הוא האופן בו משתמש בה הארגון/העסק.

  אני לא מבין את הרעיון שנתת – על איזו שאלה הסקר הזה אמור לענות?

 6. רוני שלום,
  אני התחלתי רק עכשיו ללמוד את הקורס הזה, כך שרעיונות עדיין אין לי. אבל…
  בתור אחד שלמד את הקורס תהיתי אם יש לך או שאתה יודע היכן ניתן להשיג תרגומים למאמרים בקורס.

  תודה מראש,
  חני

 7. מניסיוני, אין דבר כזה תרגומים למאמרים, בעיקר אם אתה רוצה להבין את כוונת המאמר. לפעמים אפשר למצוא סיכומי מאמרים שאמורים להציג את הרעיונות המרכזיים במאמר, אבל זה טוב למבחנים, ולא לעבודות סמינריוניות.

 8. נו… אז מצאת נושא לעבודה? אני נמצאת עכשיו בדיוק עם אותה הבעיה…..

  ורוני אומר:
  לא, לא מצאתי. בסופו של דבר גם חלף לו המועד האחרון להגשת העבודה ואני כנראה איאלץ לעבור את הקורס שנית. לא בטוח שאחליט לעשות דווקא אותו. יכול להיות שאבחר קורס עם פוטנציאל יותר נרחב לנושאי עבודות.

 9. אני עכשיו מתיישב לכתוב עבודה סמינריונית בקורס הזה. האם בסופו של דבר כתבת עבודה בקורס הזה? אשמח להשראה ולראות את מבנה העבודה, אם כן.
  (נושא לעבודה שלי כבר יש לי…)

  ורוני עונה:
  לא, בסוף לא עשיתי עבודה בקורס הזה. למעשה *עדיין* לא עשיתי עבודה סמינריונית בכלל. בכל מקרה, גם כשאגיע לעשות אחת, זה כנראה לא יהיה בקורס הזה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s